Obecné informace

Na trhu se objevilo již několik druhů těchto  židlí domácí i zahraniční výroby a ačkoliv vypadají skoro stejně, nemusí vždy splnit  vaše očekávání …

Při výběru dejte pozor hlavně na výšku židle a výšku stolu, ke kterému bude určena. Židlička je mnohdy zobrazena na internetu samostatně, bez stolu i bez označení jejích rozměrů, v neposlední řadě i bez výšky nejnižšího a nejvyššího možného nastavení sedátka. I když možnosti nastavení židle samotné bude vypadat ideálně, díky její výšce, může být k vašemu stolu nevhodná! Sama o sobě nemá velké rozpětí možných výšek stolů, ke kterým se dá použít. Ta, která je vhodná ke stolu vysokému 60 cm, už si neporadí se 75 - 80 cm...

Naše židle Baby je díky své výšce a zvýšené zádové opěrce ideální i k vyšším stolům. A s novinkou - Zvyšujícím podstavcem (ošetřeným Cháněným průmyslovým vzorem), si můžete židli zvýšit až do výše barového kuchyňského pultu.

 

Kritéria výběru rostoucích židlí:

Cena je nejčastějším kritériem výběru. Rozhodujeme se, kolik jsme ochotni do tohoto výrobku investovat. 

Cena výrobku v sobě odráží vše – kvalitu použitých materiálů – dřeva, nezávadných barev  a laků, kvalitu provedení – způsob opracování, tvarování opěrek, jeho variabilitu - možnosti přizpůsobit se velikosti a stáří dítěte , atesty  na výrobek jako takový a atesty na použité materiály – lepidla, barvy a laky. Případnou dopravu ze zahraničí. Musí být započítán také záruční a pozáruční servis.

Význam pro zdravý růst dítěte by  měl  být tím nejdůležitějším kritériem.

Každý  z těchto výrobků splňuje nejdůležitější věc – možnost podložených nožiček při sezení dítěte u stolu pro dospělé. Ale to zdaleka nestačí! To, co některé neumí, je možnost výškového polohování  sedáku a podnožky pro  všechny dětské růstové kategorie. Např. poloha pro horní sedátko je pouze jedna, pro spodní tři. Při růstu dítěte nerostou pouze nožičky, ale i trup a také výška stolů, ke kterým je potřeba židli optimálně nastavit, je různá!

Opěrka zad by měla mít také možnost  nastavení  tak, aby se vždy nacházela v bedrech dítěte a byla pro dítě pohodlná – netlačila. Dítě je tvoreček živý a nepohodlí dlouho nevydrží…

Velmi důležité pro zdravé sezení je možnost nastavení hloubky sedu, a to umí nastavit optimálně málokterá. Buď nelze nastavit vůbec - sedátko je napevno  a nebo má  jenom dvě možnosti. To značně omezuje dobu, po kterou je pro dítě vhodná. Výrobce např. deklaruje použití od devíti měsíců, židle je opatřena přídavným stolkem.  Ale pozor - hloubka sedu nelze nastavit  tak, aby se tak malé dítě opíralo a mohlo mít pokrčené nohy opřené o podnožku. Může sedět s rovnýma nohama a opírat se nebo s pokrčenými, vpředu sedátka. Ale to se nemůže opřít. Navíc použitý pultík je napevno,  takže musí mít velký prostor na vložení dítěte, tím se stává pro nejmenší velmi nebezpečný. Jednoduše se v něm postaví. A jak se dá v takové židli najíst..?

Pokud vybíráte židli pouze na základě zobrazení na internetu, pozorně si prohlédněte fotky s dětmi sedícími na dané židli a to hlavně z boku. Taková fotka vše prozradí. Hloubka sedu – má při pokrčených nohách ještě do podkolení jamky místo? Opírá obě nohy o podnožku? Může se přitom opřít?

Fotky židle bez dětí vám nic neřeknou!

Molitanový sedák by neměl být pouze barevným doplňkem židle, ale měl by mít dostatečnou deformační výšku, která eliminuje nevýhody  rovné a tvrdé plochy sedátka, aby nedocházelo k zaškrcování cév v podkolení. Sedák z vatelínu je sice levnější, ale po pár dnech sezení se změní na tenkou vrstvičku, která těžko takovou službu zastane.

Materiál, design výrobku a barevné provedení

Materiál je pro polohovací nábytek velmi důležitý. Musí zajistit jeho pevnost i při několikerém přestavění. Pokud je židle vyrobena z měkkého dřeva – smrk, borovice, měla by mít masivnější konstrukci a v žádném případě by neměla mít sedátka v drážkách.  Nejen, že měkké dřevo je náchylnější k různým šrámům, ale hlavně drážka brzy povolí a židle se kýve. Také nosnost je menší. Proto by měla být sedátka  fixována v bocích pomocí šroubů. Což , jak je psáno výše, značně omezí možnosti polohování hloubky sedu.

Cena měkkého dřeva (tím i výrobků z nich) je oproti bříze, buku a dubu, což jsou dřeva tvrdá, o hodně nižší. To proto, že takové dřevo roste rychle a také jeho výtěžnost je o mnoho větší. Letokruhy jsou dál od sebe, dřevo je řidší a lehčí.

Design židle je důležitý v interiéru, do kterého je určen, aby nepůsobil rušivě vůči ostatním židlím u stolu nebo nábytku v místnosti.

Barevným sladěním židle s okolním nábytkem dosáhnete optimálního výsledku. Ale nepodřizujte vše pouze barvě. K borovicovému a smrkovému nábytku  nemusíte nutně pořizovat židli přesně z těchto dřev, protože dřevo na světle tmavne a stejně nedocílíte po vybarvení stejného odstínu.

Myslete na to, abyste vybrali židli přesně takovou, jaká je nejlepší zrovna pro vaše dítě, ne pro váš pokoj.

 Nastavení nízké opěrky u stolu v. 81 cm   

Možnost  dokoupení  různých doplňků

Tato možnost oživuje výrobek, ale hlavně umožňuje koupit přesně to, co právě vaše dítě potřebuje nebo potřebovat bude. Šestileté dítě pultík už určitě nevyužije.

Komunikace s prodejcem

Je velmi důležité, abyste se o výrobku měli možnost vše dozvědět, aby prodejce reagoval na vaše dotazy a potvrdil objednání  s termínem dodání zboží. Jestliže nekomunikuje při objednání, jak bude komunikovat při reklamaci ?

Závěrem něco o ,,mučidlech“

Existuje mnoho výrobků, dokonce i oceněných jako výrobek roku, které se dají nazvat ,, mučidly“. Všechny židličky, které dopustí, aby dítěti visely nohy a nebyly podepřené. Různé hadrové úchyty, které připoutají dítě k židli pro dospělé s nataženýma nohama a bradičkou na úrovni hrany stolu. Nebo plastové tvarované „bobky“, sloužící místo polštářů na židli, na kterých opět musí mít natažené nožičky.

 

Roste s dítětem, protože umožňuje regulaci všech rozměrů, ke kterým v průběhu růstu dítěte dochází.

Lze nastavit:

  • Výšku a hloubku sedu (nejvyšší nastaveni horního sedátka do v. 61,5 cm - ke stolu o výšce desky max. 84 cm, nejnižší nastavení horního sedátka do v. 44 cm - ke stolu o výšce desky min. 60 cm)
  • Výšku a hloubku podnožky (možnost nastavení podnožky do maximální výšky od země 56 cm po 4,5 cm až na zem). Židle má 5 výškových poloh sedátka, 10 poloh podnožky
  • Zádovou opěrku – několik možností nastavení (v tomto je naše židle mezi dřevěnými židlemi jedinečná) - viz foto nastavení opěrek

Sedátko, podnožka i opěrky, leží v drážkách v bocích židle, boky jsou k sobě přitaženy dvěma kovovými svorníky. Tento systém umožňuje velmi rychlé a jednoduché přestavení. Když už je horní, zkrácené, sedátko nedostačující, vzájemně je zaměníme s podnožkou. Tím získáme větší hloubku sedu.

Délka využití 
Začátek používání židle by měl být až v době, kdy se dítě samo posadí - 9 měsíců (nutné použít židli Jitro - Baby se zvýšenou opěrkou zad), do doby, kdy pohodlně dosáhne na zem na běžné židli - cca 13 - 15 let. Ale pozor, musí být také optimální pro dítě i hloubka sedu na židli pro dospělé!!
Tzn., že když se dítě opře a sedí rovně, mělo by být v podkolení ještě místo cca na dva prsty mezi hranou sedáku a podkolením. Jestliže tak není, mělo by i 15 leté dítě používat židličku s nastavitelnou hloubkou sedu.
Pokud začnete používat židličku od 2 let věku dítěte, stačí židle Jitro - Klasik s klasickou opěrkou zad).

Nosnost židle byla na atestu naměřena neuvěřitelných 160 kg!

Doporučené vzdálenosti sedací soupravy a pracovní plochy vzhledem k výšce dítěte

  do do do do do do do nad
Výška dítěte 90 100 111 123 135 147 161 162
Výška sedadla 22 24 27 30,5 33,5 37,5 41,5 45
Hloubka sedadla 20 21 24 27 30 34 38 42
Výška stolu 40 44 48 53 57,5 63 69 75

Vzdálenost plochy

sedadlo - stolek

18 20 21 21 24 25,5 27,5 30

 

Dodržení parametrů v tabulce nemusí znamenat nákup rostoucího stolu a několika židlí. Postačí obyčejný stůl a jedna „ chytrá židle“. Tím ušetříte rodinnému rozpočtu, při zachování „zdravého sezení“, několik tisíc korun.

Nastavení zádových opěrek
V možnosti tohoto nastavení zádové opěrky přesně dle výšky beder dítěte, je naše židle mezi dřevěnými židlemi jedinečná. U dětí od dvou let by měla být bederní opěrka nastavena tak, aby podpírala prohnutí páteře směrem dopředu, tzn., aby se zadeček dítěte vešel pod opěrku, aby začínala přesně nad pánevní kostí. Možnosti u židle Klasik i Baby - viz foto.

 

     

Její konstrukce znesnadňuje dětem houpání a je velmi stabilní i při různé dětské " akrobacii ."Nově jsou v prodeji stabilizační botičky. Zvyšují hlavně boční stabilitu židličky, Jsou součástí Kompletu pultík, Samostatných područek i Kombinace pultíku a kalhotek. Zde všude jsou nutné, protože dítě může díky područkám židličku zatížit i ve směru do strany. Zakoupením botiček zajistíte i bezpečnější používání stupínku.

   

Naše rostoucí židle se může přizpůsobit jak různým výškám pracovních i jídelních stolů, tak i všem dětským růstovým kategoriím.

Umožňuje dítěti sedět u stolu ve výšce dospělých a přitom poskytuje oporu pro jeho nohy i páteř.

Při práci vsedě se člověk musí opírat nohama o zem nebo podnožku. Dítě, sedící na nevyhovující židli, se snaží instinktivně dotknout podlahy alespoň prsty jedné nohy a také se nemůže opřít. Výsledkem toho je nesprávné zakřivení páteře. Navíc dochází ke stlačování měkkých tkání v podkolení a snižování průtoku krve v cévách v této oblasti. Toto má kromě negativního zdravotního dopadu i velký vliv na pohodlí a soustředění dítěte. Dítě je neklidné a snaží se tento tlak uvolnit kopáním nohama nebo častým střídáním poloh při jídle i psaní. Menší děti jsou na židlích pro dospělé dokonce nuceny klečet. Oči jsou i při podložení polštáři u menších i větších dětí v nesprávné výšce nad deskou stolu, což může vést i ke vzniku očních vad.
Židle Jitro pomáhají těm nejmenším "povýšit se" mezi dospělé u stolu, což má velký význam pro jejich psychologický vývoj, pro pocit citové a společenské vazby. Dítě získává od nejútlejšího věku vzor při stolování. Tím, že si může samo na židličku vylézt, i pocit samostatnosti a vlastní společenské důležitosti.
Rodičům, kromě ušetření peněz za investice do dalšího sedacího nábytku, židlička usnadní manipulaci s dítětem, hlavně pokud je maminka podruhé těhotná, nemusí dítě ke stolu zvedat. Také psaní úkolů je na této židli mnohem snazší než na židlích otočných. Zvláště, když ještě z takové židle nedosáhne na zem. Dítě může psát úkoly v kuchyni a rodiče nemusí za ním odbíhat do dětského pokoje.

 


              

Ukázka nastavení pro výšku postavy 170 cm. 

Sedadlo je nastaveno  tak, aby pokrčené paže svíraly s deskou stolu pravý úhel. Podnožka je už sice na podložení nohou zbytečná, ale v této poloze nepřekáží a je stále příjemná na opření nohou. 

Důležité je, že chrání spodní svorník před jeho prošlápnutím. 

Sedátko se cca v 8 letech věku dítěte vymění s podnožkou, tím získáte dostatečnou hloubku sedu i pro starší děti. 

Opěrky zad podepírají v páteř v bedrech, jejich spodní okraj je nad koncem pánevní kosti a jsou i dostatečně vysoké.

 

Povrch židle udržujte výhradně pomocí přípravků určených na ošetřování dřeva, bez abrazivních

složek, aby nedošlo k porušení laku.

Pozor! Je nutné čas od času kontrolovat utažení šroubů, protože dřevo „pracuje“, aby nedošlo k 

vysunutí sedáku a úrazu dítěte.

Také se za čas může stát, že dojde k vysunování sedáku i při utažených šroubech. Jednoduchou opravou je pak vložení do drážky se sedákem nebo podnožkou kusu gumy z duše nebo jiného pružného materiálu a opětovného přitažení šroubů.

Sedáky a vatelínové kalhotky perte na 40°C v pračce s prádlem podle barevnosti. 

Doporučujeme před prvním použitím vyprat a máchání ukončit octovou lázní z důvodu ustálení barvy. Hlavně u tmavých barev sedáků, při zvlhnutí látky při používání, může dojít k obarvení laku židle samotné a to nevratně!

Doporučení pro praní sedáku

Látkový obal molitanu není snímatelný, proto je dobré v několika místech sedák prošít před praním nití, aby se zamezilo pohybu molitanu uvnitř. Jinak může vzniknout ze sedáku „ nevzhledná koule“. Sedák je šitý z nepředpírané látky, takže je trochu větší, aby byla vůle na vysrážení látky při praní. Všechny látky na sedácích jsou ze 100% bavlny a jsou atestovány, lněný sedák je materiálově bavlna se lnem – tzv. žehlící plátno.

BEZPEČNOSTNÍ UPOZORNĚNÍ

1. Nikdy nenechávejte dítě na židli bez dozoru!!!!

2. Výrobek nepoužívejte, pokud není kompletní, všechny díly nejsou správně upevněny dle 

montážního návodu a návodu k nastavení výrobku. Nebo pokud se některý díl rozbil.

3. Pravidelně kontrolujte, jestli jsou šrouby utaženy. Častěji, pokud je židle nová. Šrouby ale 

nepřetahujte, raději nepoužívejte na utažení vrtačku. Při přetažení může dojít ke zničení závitu a 

při potřebě nového nastavení sedátka a podnožky,

nepůjde povolit. Přetažením šroubů můžete také způsobit kývání židle.

4. Židli používejte pouze na rovné a dostatečně tvrdé podložce. Měla by jít lehce od stolu 

odsunout, bez zvedání. Měkké linoleum nebo podložka, do které se židle zaboří, může způsobit, 

že při odstrčení od stolu se zadní část zasekne a může

dojít k převrácení dozadu.

Také přechod mezi kobercem a podlahou může způsobit nestabilitu židličky.

5. Neumísťujte výrobek do blízkosti topných zařízení, aby nevzniklo jeho poškození, případně 

nezpůsobil požár.

6. Umístění židličky na přímé slunce způsobí změnu barvy!

7. Židličku nepoužívejte pro mladší děti, které ještě neumí sedět bez opory!

8. Přídavný stupínek, který slouží pro snadnější vylezení dětí na židličku, používejte maximálně 

do tří let věku. V nižších polohách, může snížit její stabilitu.

Čísla námi používaných barev ukazuje přehledná tabulka:

Druh barvy Číslo barvy Druh barvy Číslo barvy

 Bílá

 RAL 9010

 Růžová

 NCS 1040 R

 Černá

 RAL 9005

 Světle zelená

 RAL 250-3

 Červená

 NCS 1085 Y80R

 

 (RAL Effect)

 Modrá

 NCS 3560 R80B

 Zelená

 RAL 6001

 Oranžová

 RAL 2009

 Žlutá

 RAL 1018

Světle modrá         RAL 5012                        Šedá                          RAL 7036

Přidali jsme nové barvy do stálého sortimentu - světle modrou a šedou!

Rádi židličku nabarvíme dle Vašeho přání. Její realizace trvá cca 3 týdny, záleží na době objednání a době dokončení vyrobené nové várky židlí.

Příplatek je 300 Kč. V případě, že objednáte 10 ks a více, je toto množství bez příplatku.

Židle, kterou chcete nabarvit více zakázkovými barvami, bude oceněna za každou barvu jedním příplatkem.

Pracujeme s barevnými paletami RAL EFFECT, RAL CLASSIC a RAL DESIGN. Pamatujte, že monitor počítače může barvu zkreslit! Vzorek barvy je vítán!

Židličku bez povrchové úpravy pro vlastní nátěr zakoupíte u nás za cenu lakované.
Neošetřený povrch židle bez laku se špiní, do dřeva nasáknou i rozlité nápoje, proto doporučujeme židličku používat pouze povrchově upravenou.

Fotky vašich barevných variant, rádi dáme do této rubriky.